Co to jest zapalenie zatok

69606428 - pain. tired exhausted stressed woman suffering from strong eye pain. portrait of beautiful young female feeling sick, having headache, nose pain and touching painful eyes. healthcare. high resolution

Pojęcie zapalenia zatok dotyczy pojawienia się ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego w obrębie zatok: czołowych, szczękowych lub sitowych. Pierwszym alarmującym objawem, że doszło do zapalenia, jest odczuwanie silnego bólu w okolicach objętych chorobą. Podjęcie szybkiego leczenia pozwala uśmierzyć dolegliwości, zanim dojdzie do zaostrzenia symptomów i zagrożenia powikłaniami.

Gdy zatoki chorują

Po umiejscowieniu bólu można poznać, gdzie leży problem – zapalenie zatok czołowych daje objawy w okolicy czoła, sitowych – dotyczy nosa i oczu, szczękowych – oczywiście szczęk i zębów. Dolegliwościom bólowym towarzyszy też uczucie ogólnego rozbicia, może pojawić się gorączka, wyciek z nosa i kaszel. Łagodne zapalenie zatok łatwo pomylić z katarem czy przeziębieniem. Przeważnie leczenie zatok przebiega w sposób niezależny od umiejscowienia, dopóki nie ma potrzeby wykonania zabiegu lub operacji.

Czym właściwie jest zapalenie zatok?

O zapaleniu zatok można mówić, gdy w przestrzeniach zatokowych z powodu stanu zapalnego pojawi się obrzęk utrudniający odpływ wydzieliny. Gromadząca się wydzielina następnie będzie ulegać nadkażeniom bakteryjnym lub wirusowym. Pojawieniu się objawów sprzyjają inne choroby takie jak próchnica zębów lub trwające przeziębienie. Podjęcie terapii przy pierwszych niepokojących objawach daje duże szanse na skuteczne pozbycie się problemu. Leczenie zatok w formie przewlekłej jest trudniejsze i nierzadko wymusza poddanie się operacji, do tego choroba może wielokrotnie nawracać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*