Skąd się bierze ból nowotworowy?

Nowotwory są jednym z najpoważniejszych chorób, jakie mogą nas spotkać. Nazywane są często chorobami cywilizacyjnymi obecnych czasów. Na szczęście postęp medycyny daje coraz większe szanse w leczeniu choroby, nie jest ona już wyrokiem, a szanse są tym większe im szybciej zdiagnozuje się chorobę, dlatego tak ważne jest, by regularnie się badać, zwłaszcza przez osoby wyższego ryzyka.

Znaczenie obniżania bólu

Sama świadomość choroby, która wiąże się z różnymi następstwami, jest dla człowieka trudna i przykra. Dochodzi jeszcze do tego ból nowotworowy. Jego uśmierzanie jest bardzo ważne dla samego samopoczucia pacjenta, ale także samego leczenia. Kiedy się go odczuwa, trudniej o same obiektywne postępy w leczeniu, co może wynikać z tego, że organizm zwyczajnie nie jest w stanie skupić się na leczeniu, gdy ma do czynienia z tak intensywnymi niepożądanymi odczuciami. Jest to jednak skomplikowany rodzaj bólu, nie porównywalny do tych standardowych, wymaga więc też innego podejścia.

Charakter bólu nowotworowego

Specyfika tego bólu jest dość złożona. Z jednej strony ból nowotworowy wywoływany jest często przez guz dotykający nerwów. Jednak może też wynikać z czynności leczniczych, takich jak chemioterapia i przeprowadzane operacje. Istotne znaczenie ma także samo osłabienie organizmu, wyniszczonego przez chorobę oraz podejmowane, dość inwazyjne jednak działania. Przyczyniają się jeszcze do niego skutki uboczne, nie będące istotą problemu, ale jednak mające pewne znaczenie, takie jak zaparcia czy odleżyny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*